تبلیغات
YWOOHIQ - آیا با هرکسی می توان ازدواج کرد؟
 
YWOOHIQ
دانش خود را به دیگران آموزش ده و دانش دیگران را بیاموز؛ چرا كه علم خود را انفاق كرده ای و آنچه را نمیدانی آموخته ای. «امام حسن(ع
درباره وبلاگ
نظرسنجی
این وبلاگ چقدر برای شما مفید بود؟


آیا با هرکسی می توان ازدواج کرد؟

 

اول در انتخاب زوج، رضایت خانواده ها است ،یعنی اعضای مهم و اصلی خانواده (پدر،مادر،خواهر و برادر) از ان انتخاب رضایت داشته باشند.در خانواده های ایرانی یك سنت است كه اگر بزرگان خانواده ،فردی را بپذیرند و مثلاً بگویند كه این داماد خوبی است ؛قبول داریم و مبارك است ان شاء الله ، بدین ترتیب مرحله اول به خوبی پشت سر گذاشته شده است.حالا این نوع انتخاب را مقایسه كنید با انتخاب یك دختر و پسری كه بدون توافق خانواده هایشان میخواهند به محضر بروند و عقد كنند .خانواده ها با احترام به خواستگاری دختر می روند ، در روز خوبی مثلاً روز عید غدیر می روند،همگی توافق می كنند ،وبعد قرار نامزدی را میگذارند و می بینید كه ر ضایت خانواده های طرفین ازدواج اولین عامل سرنوشت ساز در زندگی زوج ایرانی است.در كشوری كه مردم به صورت دسته جمعی زندگی می كنند ،وقتی شما با یك مرد زندگی می كنید انگار با یك قبیله زندگی می كنید.


فقط یك مرد به تنهایی نیست .در مورد خانمها هم همینطور است .وقتی با یك دختر زندگی می كنید با یك قبیله زندگی می كنید.چطور ما باید خودمان رادر این قبیله جا كنیم و مورد پذیرش فامیل همسرمان قرار بگیریم ؟ فقط با كمال،یعنی یك قدری سازگار باشیم ،یك سلام و علیك درست و حسابی بكنیم ،احترام به بزرگترها را بلد باشیم ،همه این رفتارها را كمال می گویند.مگر یك خانم محترم ایرانی كه اهل نماز و سجاده است ،از عروسش جز احترام متقابل و كلمات قشنگ و دلنشین چه میخواهد .ما اگر این كمالات را داشته باشیم به سرعت در خانواده همسرمان مورد پذیرش قرار میگیریم و جا می افتیم.
بنابراین عامل دوم یا شرط دوم این است كه خانواده های طرفین ،عروس و داماد را بپذیرند.
عامل سوم این است كه این دو نفر كه میخواهند با هم ازدواج كنند ،از نظر عاطفی قدری به هم شبیه باشند .مثلاً یكی داغ داغ و دیگری سرد سرد،این دو نمیتوانند زوج مناسبی باشند .حداقل یك كمی از نظر عاطفی و احساسی به هم نزدیك باشند.قبلاً به كرات گفته ام مثلاً شما به یك آدم سرد از لحاظ عاطفی ،هر چه محبت كنید هیچ متوجه نمی شود.حتی گاهی خیال می كند كه این وظیفه شماست.در حالی كه این وظیفه ما نیست .گاهی با یك آدم داغ داغ مواجه می شوید كه دائماً می گوید فدایت بشوم،چه چیزی می خواهی ؟می گوییم هیچی آقا،خیلی ممنون.یعنی آنقدر شعله عواطف او بالاست كه ما می سوزیم ! به این لحاظ است كه می گوییم اگر عاطفه دو نفر قدری نزدیك و شبیه به هم باشد برای سازگاری ،بهتر است.
عامل چهارم ،شباهت و نزدیكی میزان هوش و حواس زوجین است.مثلاً یك خانمی با ضریب هوشی ۱۲۰ چگونه میتواند با آقایی با ضریب هوشی ۸۵ زندگی كند و به سازگاری و توافق هم برسند ؟زن و شوهر ها باید از لحاظ هوشی نزدیك به هم باشند.
مثلاً هر دو نزدیك به ۱۲۰ باشند .در مورد افراد كم هوش خیلی خوب بود اگر قانون مانع ازدواج آنان می شد. مثلاً فردی با ضریب هوشی ۵۲ نمی تواند خودش را اداره كند چه رسد به زن و بچه یا به شوهر و بچه .باید برای آنها برنامه های دیگری مانند ازدواجهای موقتی گذاشت.واقعاً بعضی افراد نباید ازدواج كنند چون مشكلات بیشتری به وجود می آورند.چنین زوجی قادر نیستند بچه های خود را تر و خشك و نگهداری كنند .
ممكن است هوش والدین روی هوش بچه ها اثر بگذارد ؟بله ممكن است اثر بگذارد.ما برای افراد كم هوش چندین برنامه درمانی داریم.به اینها نكات راوانی یاد میدهیم.ممكن است طی ۱۰ سال بتوانند ۵ كلاس درس بخوانند ،بعضی كارهای ضروری را به اینها یاد می دهیم.باور كنیدازدواج یك پدیده فوق العاده مقدس و مهمی است،همینطوری نمی شود ازدواج كرد.
عامل پنجم ،نزدیكی جغرافیایی ،این دو نفر است.نمیدانم شما چقدر روی عامل جغرافیا تاكید می كنید ولی خصوصیت جغرافیایی پاره ای خصوصیات روانشناسی و شخصیتی به ما میدهد .مثلاًمردم مناطق جغرافیایی سردسیر را با مردم مناطق جغرافیای كویری یا جغرافیای مدیترانه ای و
مقایسه كنید،حتماً تفاوت دارند.معمولاً مردمی كه در كنار دریا زندگی میكنند آرامترند.برای اینكه طبیعت به نفع آنهاست.یك چوب خشك را در این مناطق در زمین بكاری ،سبز میشود.
تیر قیراندود چراغ برق شهر من ،شاخه میدهد،باور می كنید ؟!
مثلاً اگر خیلی تنبل هم باشید فقط كافی است كه كنار دریا بنشینید و قلاب ماهیگیری را داخل دریا بیندازید و ماهی بگیرید.ناهار شما آماده است ! حالا این را با یك مرد كویری كه آب ندارد ، زندگی ندارد ،اصلاً كلافه است ،مقایسه كنید .لذا این آدم شمالی با آن آدم كویری صفات رفتاری و شخصیتی اش فرق میكند.این یكی ملایمتر است و آن یكی قدری تندتر.
ما میگوییم وقتی میخواهید ازدواج كنید ،بهتر است طول و عرض جغرافیایی تان به هم بخورد و نزدیك باشد.خوب است اینجا به تفاوت سنی مطلوب میان زن و شوهر هم اشاره ای بكنیم :
مطلوب است كه آقایان در حدود چهار تا هفت سال بزرگتر از خانمها باشند.هرگز یك خانم نباید با یك مرد كم سن و سال تر از خودش ازدواج كند .شاید در ابتدا این انتخاب برایش جالب باشد ولی براستی او برایش شوهر نیست.مردی كه مثلاً هفت یا هشت سال از همسرش كوچكتر است ،نمی تواند شوهر مناسبی باشد.
عامل ششم ،شباهت تحصیلی است .ما خیلی اصرار می كنیم كه سطح تحصیلات زن و شوهر در میزان توافق و سازگاری آنان مؤثر است.زندگی یك آدم باسواد با یك آدم بی سواد خیلی سخت است.مثلاً نمیشود كه یكی دكترا داشته باشد و دیگری فقط شش كلاس درس خوانده باشد.البته در زمان قدیم رسم بود كه مردان، زنان بی سواد یا كم سواد می گرفتند كه اگر هر بلایی سرش آوردند ، متوجه نشود.اما الان شرایط جامعه تغییر كرده است. غالباً آقایان دوست دارند با زنان باهوش و تحصیل كرده ازدواج كنند .زیرا معتقدند وقتی كه ما مردیم چراغ خانه ما را روشن نگه میدارند.ولی یك زن كم عقل و كم هوش نمی تواند چراغ خانه را روشن نگه دارد.اصلاً چه لزومی دارد كه زنی بگیریم كه زنی بگیریم كه هوشش كم باشد.مگر ما می خواهیم چه كار كنیم ؟ما می خواهیم زندگی كنیم .این زندگی ماست .این میزان درآمد ماست .هر جا مشكلی دارد بفرمائید.چرا ما با كسی ازدواج كنیم كه ما را درك نكند.اتفاقاً اگر ما را درك كند و بفهمد خیلی خوب است.من فكر میكنم در گذشته ،مردها از زنهای تیز و باهوش وحشت داشتند برای اینكه ما مردها عیب و ایرادهایی داریم كه یك خانم فهمیده و نازنین این ایرادها را رفع میكند ولی اذیت هم نمیكند .الان مردهای ما بسیار علاقمندند كه با زنان تحصیل كرده ازدواج كنند .مثلاً مردهایی كه تحصیلاتشان در حد زیر دیپلم ،یا زیر كلاس پنجم ابتدایی یا زیر لیسانس است،تمایل دارند كه زنهای باسوادتر از خودشان بگیرند .یك مورد مشاوره داشتم كه به آقا گفتم :” این خانم لیسانسه هستند ولی شما فقط شش كلاس درس خوانده اید .“ آقا گفت :”عیبی ندارد من از ایشان خیلی چیزها یاد می گیرم.“ گفتم :” نه،صلاح نیست.“
عامل هفتم ،وجود اساس دلبستگی بین طرفین ازدواج است.وقتی قصد داریم با كسی ازدواج كنیم لازم است كه قدری دلمان با او باشد .شما میدانید مردمی كه با عشق زیاد نسبت به همدیگر ازدواج می كنند خیلی زود سرد می شوندو حتی كار به جدایی و طلاق هم می كشد.ولی برای یك ازدواج مطلوب و معقول دوست داشتن عادی و مختصر لازم است.مثلاً كسی كه به خواستگاری دختر خانمی آمده و حالا نامزد شده اند باید دو ،سه ماهی با همدیگر رفت و آمد كنند تا قدری نسبت به هم احساس دلبستگی پیدا نمایند .به طوری كه اگر دوروز همدیگر را ندیدند دلشان تنگ بشود.این احساس ،عالی است.یك احساس دلتنگی نه كمتر و نه بیشتر.بعضیها كه به شدت عاشق می شوند،می گویند یا این یا مرگ.من به شاگردانم یاد داده ام كه در چنین شرایطی ،مرگ را ترجیح بدهند.این چنین ازدواجی فایده ندارد .خاطر خواهی یا افراط دوست داشتن همان چیزی است كه مثلاً نوجوان یا جوانی از آپارتمان بیرون می آید و دم آسانسور دختری را می بیند و یك دل نه صد دل عاشقش می شود،تنها به یك نگاه .چنین ازدواجی به درد نمی خورد ،ما می خواهیم یك كسی را داشته باشیم كه مثلاً او را چهار ماه ببینیم ،بعد دوستش بداریم.بگوییم كه حداقل چهار ماه او را می شناختیم و بعد به او علاقمند شدیم.
عامل هشتم ،تشابهات مذهبی است .من اعتقاد راسخ دارم كه شیعه فقط باید با شیعه زندگی و ازدواج كند ،مسیحی با مسیحی ،كلیمی با كلیمی و
چون ما هر اندازه بینش زندگی با فردی از یك مذهب دیگر را داشته باشیم ولی بالاخره یك مادربزرگی داریم كه طبق اعتقادات و سنتها و باورهای خودش عمل میكند.
ممكن است متوجه نشود كه اینها كتاب دارند . ممكن است در كلام خود گاهی بد و بیراههایی بگوییم كه مثلاً داماد یا عروس خانه ما كه از یك دین و مذهب دیگری است بدش بیاید . تفاوت زبان چندان مهم نیست ،اغلب زن و شوهر ها زبان یكدیگر را یاد می گیرند ولی مذهب را نمی توانند .
عامل نهم ،از نظر ظاهری تقریباًُ شبیه هم باشند .دو نفر كه می خواهند ازدواج كنند باید ظاهری داشته باشند كه بتوانند پنجاه سال همدیگر را تماشا و تحمل كنند .اغلب ما انسانها آینه های خود را گم كرده ایم.مثلاً آقا دنبال زیباترین زن است ،در حالی كه خودش یك چیز بد تركیب و زشتی است.باید به او بگوییم تو خجالت نمی كشی زیباترین خانم كه نمی آید با تو ازدواج كند.اگر ما آینه هایمان را پیدا كنیم ،یك كسی را كه شبیه خودمان باشد پیدا می كنیم .عیب و ایرادهای چهره و ظاهر اندام در طولانی مدت معنی دار و مساله ساز می شود.اما در كوتاه مدت كسی متوجه نمی شود.
به هر حال یك ظاهر متعادل مورد درخواست است.درمورد هیچ یك از عواملی كه تاكنون درباره اش صحبت شد ،ما دیدگاه ایده آلیستی نداریم .ما دنبال ایده آل نیستیم ،ما همین زندگی معمولی را بچرخانیم هنر كرده ایم .ما برای ازدواج یك آدم معقول و متدین می خواهیم كه سواد و سن او هم معمولی باشد ،خانواده معقولی هم داشته باشد.اصلاً ایده آل گرا نیستیم .
با كمال جسارت بگویم بسیاری از آقایان و خانمهایی كه ازدواج نكرده اند یا اینكه دیر ازدواج می كنند علتش این است كه ایده آلیستی فكر می كنند.
مثلاً دختر خانم بدنبال آقایی است كه هنوز در تاریخ نیامده و باید بسازیم و برعكس.من به عنوان مشاور خانواده ها اعتقاد دارم كه با همان چیزهایی كه داریم باید قناعت كنیم .این همه خانم و آقای خوب و اهل زندگی در این مملكت وجود دارند كه شایسته ازدواج هستند .حالا چه فایده ای دارد كه ما بخواهیم یك فردی را با فلان شرایط بدهیم برایمان طراحی كنند !ما با چشم و ابروی دیگری كه زندگی نمی كنیم ،ما با شخصیت یك آدم زندگی می كنیم .


در مورد تشابهات ،شناخت بعدی ما در مورد چیزی به نام شخصیت است.شخصیت مجموعه خصوصیات سرشتی و اكتسابی ما است.مثلاً یك فردی را می بینید كه خیلی منزوی و درون گراست.بعد فرد دیگری را می بینید كه خیلی شاد و برون گراست .این دو نفر نمی توانند با هم ازدواج كنند .چون هر كدام ساز خودش را میزند .یك كسی كه از نظر ویژگیهای شخصیتی ،حد وسط باشد بسیار مناسب است .آیا درون گرایان می توانند با هم ازدواج كنند ؟شاید بد نباشد چون هر دو ساكت یك گوشه ای می نشینند و ممكن است خودشان راضی باشند .ولی آدم احساس می كند كه چه خانه ساكت و سردی .برون گرایان چطورند ؟اینقدر حرف دارند كه هیچكدام حاضر به ساكت شدن نیستند .ولی مردم متعادل و عادی چه كانی اند ؟آدمهایی كه حد وسط این دوتا ویژگی هستند :درون گرایی و برون گرایی .

 

 

                                                                                            نظر یادتون نره

نوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 2 خرداد 1396 09:39 ق.ظ
Do you mind if I quote a few of your articles as long as
I provide credit and sources back to your webpage?
My website is in the exact same area of interest as yours and
my users would definitely benefit from a lot of the information you present here.
Please let me know if this alright with you. Thanks a lot!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه